Informacje ogólne
Poradnik wykonawcy ma na celu przedstawienie zasad prawidłowego wznoszenia elementów i obiektów z cegieł klinkierowych i elewacyjnych (licowych). Przestrzeganie zaleceń i wytycznych zawartych w niniejszym poradniku, powinno być pomocne przy organizacji oraz wykonywaniu robót budowlanych. Informacje przekazane, powinny ustrzec wykonawcę i/lub inwestora przed wpływem i skutkami niepożądanych wykwitów, wysoleń, pękań, kruszenia się, różnicy w odcieniu zapraw murarskich i do fugowania.
Przyczyny powstawania wykwitów i wysoleń na elewacjach z cegły klinkierowej
a. Wadliwa dokumentacja projektowa
Obiekty murowane lub ich elementy (np. gzymsy, parapety, korony lub zwieńczenia murów, daszki nad słupkami) wykonywane z cegieł, powinny być zaprojektowane tak, aby jak najmniej były wyeksponowane na działanie wody opadowej lub innych niekorzystnych warunków atmosferycznych. W przypadku projektowania zakończenia słupków ogrodzeniowych wykończonych tzw. czapami, należy zadbać o to, aby wszelkie nakrycia miały cechy wodoszczelne. Idealnym rozwiązaniem są elementy wykonane z jednorodnej glazurowanej ceramiki lub betonowych prefabrykatów. Projekt powinien bezwzględnie zawierać wytyczne dotyczące wbudowania izolacji przeciwwilgociowych i/lub przeciwwodnych poziomych i/lub pionowych, skutecznie odcinających podciąganie wilgoci np. z gruntu. Dokładne informacje i wytyczne znajdziemy w „Konstrukcje murowe. Projektowanie i obliczanie”
b. Zastosowanie niewłaściwych zapraw murarskich
Do murowania elementów architektonicznych z cegieł klinkierowych oraz fasadowych (licowych) nie zaleca się stosowania zapraw przygotowywanych bezpośrednio na budowie. Wskazanym jest stosowanie zapraw fabrycznie przygotowanych w workach.
W przypadku stosowania cegieł klinkierowych o określonej wartości nasiąkliwości własnej, należy dobrać odpowiednią zaprawę zgodnie z jej nasiąkliwością wyrażaną w %. W przypadku cegły, której nasiąkliwość będzie pozycjonowana na skraju dwóch rodzajów zapraw, należy użyć zaprawy przeznaczonej do cegieł o większej nasiąkliwości. Zastosowanie niewłaściwych zapraw pod względem cech nasiąkliwości cegieł, może doprowadzić do szeregu zjawisk lub uszkodzeń na murowanych elementach lub obiektach. Norma dot. „Wymagania dotyczące zapraw do murów.”
c. Przeprowadzanie prac murarskich w złych warunkach pogodowych
Temperatura powietrza, podłoża oraz cegieł w trakcie wykonywania prac murarskich i przez kolejnych 7-14 dni, powinna mieścić się pomiędzy +5°C do +30°C. W temperaturach niższych niż +5°C, reakcja hydrauliczna, czyli wiązanie cementu, piasku i wapna zachodzi znacznie wolniej lub przechodzi w stan „wstrzymania”. Taki stan może spowodować, że część rozpuszczalnego w wodzie wodorotlenku wapna, może nie wejść w reakcję i pojawić się na licu spoin lub cegieł w postaci białych lub srebrzystych nalotów. Wysokie temperatury, silny wiatr i promienie słoneczne, mogą z kolei powodować zbyt szybkie wysychanie zaprawy.
d. Błędy wykonawcze, brak zachowania norm oraz zasad dobrej sztuki budowlanej
Najczęstszymi przyczynami zgłoszeń reklamacyjnych są niewłaściwie prowadzone roboty budowlane, często niezgodne z normami lub tzw. dobrą sztuką budowlaną. „10 zasad dobrego murowania” - przedstawiają zalecenia i wytyczne, które powinny ustrzec wykonawcę i/lub inwestora przed popełnieniem najczęściej występujących błędów podczas murowania cegieł klinkierowych.
Narzędzia - sprzęt i środki pomocnicze
Rusztowania
Rusztowaniowe siatki zabezpieczające
Plandeki ochronne
Naczynie (kastra) do przygotowania zaprawy
Wyskalowane naczynie do odmierzania wody zarobowej
Wolnoobrotowe mieszadło typu Colomix
Kielnia murarska tzw. długa spoinówka (fugówka) tzw. krótka spoinówka (fugówka) Zamiennie do fugówek – drewniany trzonek, wąż gumowy ogrodowy (krótki odcinek) Łaty pionowe (np. kantówki drewniane 10 x 10 cm)
Sznur murarski – poziom
Poziomica i/lub tzw. szlaufwaga
Młotek murarski
Ołówek murarski
Taśma miernicza
Tablet ze szczerbinką do spoinowania spoin poziomych i pionowych
Szczotki do czyszczenia powierzchni